Zbog čega je važno da osigurate vaš dom?
Ipak, stav “neće mene, zašto bi to radio” i dalje je prisutan u našem društvu, zbog čega još uvek dobar deo građana Srbije, kad dođe do havarije ili krađe, umesto da ima pravo na novčanu nadoknadu, sve troškove sanacije nekretnine, mora sam da nadoknadi.
Razlog ovakvog razmišljanja koje se u činjenici da je za mnoge osiguranje imovine nepotrebna stavka, iako se godišnja cena osiguranja ovg tipa, kreće od nekih 30 do 70 evra, što je skoro pa minorna stavka u kućnom budžetu svake porodice, ako se pogledaju povoljnosti u vidu plaćanja na više rata preko žiro računa.
U kojim okolnostima je dobro imati osiguranje nepokretne imovine
Nepredviđene okolnosti poput izlivanja kanalizacije, razbijenih prozora i vrata, bilo da se radi o provali ili o drugim načinima na koji se može doći do havarisanja, krađa u kojima ste ostali bez imovine, stvari su na koje ne možemo da utičemo, a koje se, nažalost često dešavaju dok smo van kuće.
Još jedna stavka na koju nemamo uticaj, ali kupovinom osiguranja možemo da predupredimo makar potencijalne troškove, jeste prirodne elementarne nepogode u vidu udara groma, padanja obilne kiše i grada.
Odlaskom na godišnji odmor, kuće i stanovi postaju lak plen za lopove, čak iako posedujete sistem alarma, zbog čega činjenica da ste se našli na meti lopova deluje manje strašno kada znamo da ćemo uz pomoć isplaćenog osiguranja pokriti štetu nastalu provalom.
Osiguranje nepokrente imovine, dobro je imati i u slučaju kada se iz naše kuće ili stana načini šteta nad imovinom trećeg lica. Naime, u slučaju da vam se desi poplava u stanu zbog loših instalacija, a sve se prenese i na vašeg komšiju pored ili ispod vas, sav trošak nastale štete, isplaćuje se iz vašeg paketa osiguranja.
Šta pokriva osiguranje nepokretne imovine?
Pitanje koje se najčešće postavlja jeste – šta je pokriveno osiguranjem kada se odlučimo za kupovinu polise namenjene za osiguranje nepokretne imovine.
Sem samog stambenog objekta, u osiguranje potpadaju stvari iz domaćinstva, instalacije, ugrađena oprema, stakla na prozorima i vratima, stvari unutar pokućstva.
Neke osiguravajuće kuće imaju pakete u kojima je obuhvaćena i kapija stambenog objekta, te i pomoćne zgrade unutar dvorišta.
Sa druge strane, osiguravajuće kuće vode računa i o tome šta ne pokrivaju paketi osiguranja, odnosno, kakvi objekti ne ulaze u običan paket osiguranja. Na toj listi, nalaze se kuće i stanovi u kojima niko ne živi, kuće izrađene od sendvič panela ili one koje su većinski napravljene od drvene građe.
Takođe, posebnom polisom osiguranja se u većini slučajeva obuhvataju gotov novac, umetnine, kao i antikviteti.
Izvor: nekretnine.rs