„Проверено, мин нет“
U očajanju, oktobra 1944 godine okupator svestan poraza, minira i stambene zgrade, strateški važne objekte i ustanove u Beogradu. Plan je bio da se, i onako razoren, što više razori Beograd, nanese poslednje zlo Beograđanima i oslobodiocima. U isto vreme, plan je da se iskoristi haos miniranja za povlačenje. U gradu su na bezbroj mesta postavljene eksplozivne naprave, mine iznenađenja, posebno po stambenim zgradama.
Smrtonosne zamke najviše su postavljane na mestima kuda se kreću civili. Borbe za oslobođenje Beograda trajale su od 14. do 20. oktobra u zajedničkim jurišima Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i sovjetske Crvene armije. Borbe su vođene za svaku kuću, baštu, ulicu. Vojni teoretičari svrstavaju “Beogradsku” ili Operaciju “Beograd” u jednu od najvećih i najznačajnijih bitaka na Balkanu u Drugom svetskom ratu.
I dok su se još uvek vodile borbe na ulicama Beograda, demineri Crvene armije su, u saradnji sa lokalnim stanovništvom, detaljno detektorima “češljali” dvorišta i podrume zgrada u tek oslobođenim delovima grada locirajući opasna mesta. Ako bi našli eksplozivne naprave, specijalci Crvene armije bi ih neutralisali. Kada bi se upotpunosti uverili u bezbednost objekta, napisali bi na zidu crnom masnom farbom “provereno – min net”, odnosno u ruskom izgovoru “min njet”, a znači da “provereno nema mina”.
Sovjetski demineri su imali šablon sa tim natpisom, koji je sadržavao i potpis oficira ili jedinice koja je pretražila objekat,ili su kredom ispisivali natpis i na taj način garantovala da opasnosti nema.
Ona mesta koja su prestavljala opasnost, a nisu mogla biti deminirana, zaziđavana su da bi se onemogućio pristup neispitanim prostorima i izbegle sve eventualne nesreće.
Iza akcije crvenoarmejskih deminera, ostao je razminiran i siguran grad. Upečatljivi natpisi na zidovima i fasadama Beograda “proverno min njet”, koje su godine sprale sa mnogih objekata, ali su neki sačubani i do današnjih dana, kao svedok burnih oktobarskih dana 1944. godine u prestonici. Kao trajna uspomena ostao je film “Provereno min net”, snimljen 1965. godine u u jugoslovensko-sovjetskoj koprodukciji a opevao ih je i Bora Đorđević u čuvenoj pesmi Riblje čorbe – „Pravila, pravila“.
Jedan od retkih sačuvanih natpisa se još nalazi na zgradi AIK banke preko puta Londona, na uglu ulica Kneza Miloša i Kralja Milana.
Natpis je obnovljen i zaštićen staklom, uz obaveštenje o njegovom značenju na srpskom, ruskom i engleskom jeziku.