Kad se temperatura spusti
Mraz, ledena kora i povremena otopljavanja mogu oštetiti ozime useve ili ih uništiti.
Nepovoljne vremenske pojave tokom prezimljavanja biljaka
Osim jakih mrazeva, ledena kora i duža zimska otopljenja su vremenske pojave kojim ozimi usevi mogu biti izloženi tokom zimskog perioda. Njihov uticaj može da se odrazi na dalji rast i razviće posle obnavljanja vegetacije u proleće, a samim tim i na prinos i kvalitet roda. Niske temperature, jaki zimski mrazevi u određenim uslovima mogu naneti znatna oštećenja ili čak dovesti do izmrzavanja biljaka.
Stepen oštećenja zavisi od nivoa razvijenosti biljke i vremena tokom kog se temperatura nalazi ispod kritične tačke za taj stadijum razvoja biljke.
Jedan od uslova za uspešno prezimljavanje je da biljke u zimski period uđu dobro pripremljene.
Ozime vrste zahvaljujući postepenom prilagođavanju na niske temperature (kaljenju) mogu da podnesu veoma niske temperature. Kaljenje je kompleks fizioloških i biohemijskih promena u toku kojih biljke postepeno stiču otpornost prema niskim temperaturama. Ozimi usevi podnose bez oštećenja dosta niske temperature.
Izmrzavanje nastaje kada se temperatura zemljišta na dubini čvora bokorenja spusti ispod kritične vrednosti i zadrži duže vreme. Uginuće čvora bokorenja dovodi do uginuća cele biljke. U slučaju da nadzemni delovi potpuno ili delimično izmrznu, a čvor bokorenja ostane neoštećen, biljke će obrazovati nove izdanke.
Da li ste znali da je od ozimih žita najotpornija raž, za koju je kritična temperatura na dubini čvora bokorenja od -22 ºC do -24 ºC. Najosetljiviji je ječam, čija je kritična temperatura između -12 ºC i -15 ºC. Kritične temperature za većinu sorata pšenice je između -16 ºC i -18 ºC . Lucerka i detelina su usevi koji su takođe izloženi dejstvu niskih temperatura tokom zime. Uz kaljenje lucerka izdržava zimske mrazeve do -25 ºC.
Za prezimljavanje ozimih useva najopasnija su zimska otopljavanja (sa pozitivnom srednjom dnevnom temperaturom vazduha) u trajanju više od 5 dana bez snežnog pokrivača. Izazivaju prevremeno aktivno razviće biljaka i pad temperature može da izazove štetne posledice. Uslovi prezimljavanja ozimih useva i višegodišnjih leguminoza veoma utiču na dalji rast i razviće u prolećnom delu vegetacije, a sa tim i na kvalitet i prinos. Biljke koje ne prođu normalno period mirovanja, ne razvijaju se normalno ni u daljem vegetacionom periodu. Jedan od uslova za uspešno prezimljavanje, posebno ozimih vrsta, je da one uđu u zimski period dobro razvijene i dobro ukorenjene.Samo tako možete očekivati visoke prinose u vašoj proizvodnji.
Kao dodatnu sigurnost u ponudi osiguravajućih društava se nalazi i osiguranje ozimih kultura, a sve druge informacije možete kontaktirati Društvo za posredovanje u osiguranju Alka Plus putem mail-a office@alkaplus.rs ili telefonom 011/21-35-548 kako bi smo predočili razlike i mogućnosti osiguravajućih društva.